neděle 13. listopadu 2011

Ajussi na Filmasii

Na zveřejnění programu letošního ročníku festivalu asijského filmu Filmasia si jako tradičně počkáme do druhé půlky listopadu, takže ještě stihnu některé fanoušky asijského filmu s předstihem potěšit informací, kterou mám k dispozici z tiskové zprávy již od konce října, ale trestuhodně jsem se s ní zapomněl podělit i na tomto blogu.
Korejský film nepřijde ani letos zkrátka, poněvadž na Filmasii bude uveden jeden z největších korejských kinohitů minulého roku, thriller Ajussi (The Man from Nowhere). Jak vidno v jednom z mých předchozích článků, snímek se mi moc líbil a mohu ho jen doporučit. Neztotožňuji se s filmovým publicistou Michalem Procházkou, jenž minulý týden na filmové přednášce v rámci Moderní korejské kultury na koreanistice označil tento výborný thriller za úpadkový. Ano, Ajussi trochu tlačí na melodramatickou pilu (unesené děti ad.), což někoho může u tohoto typu snímků iritovat, přesto bych v období po trháku Chaser marně hledal lepší korejský thriller.
Další příjemnou zprávou je profil významného korejského režiséra Bong Jun-hoa. Jestli to bude znamenat uvedení všech výrazných Bongových filmů (Barking Dogs Never Bite, Memories of Murder, The Host, Mother), tak se z kina v prvním prosincovém víkendu skoro nehnu, protože výborné jsou všechny. Kdo některý z nich neviděl a myslí to s korejským filmem vážně, měl by to na festivalu napravit.
Příslibem pořádného odlehčení ve festivalovém programu je japonská komedie Saya Samurai od režiséra Big Man Japan a Symbol, filmů velmi bizarních a zábavných. Pokud režisér nepodleze laťku nastavenou svými předchozími kousky, nebudou mít sály Světozoru či Aera na začátku prosince nouzi o hlasité projevy publika. Dle traileru to bžunda rozhodně bude.


Žádné komentáře: