pondělí 8. října 2007

Bollywoodské a další indické filmové spektákly

Indický film pro mě donedávna byl velkou neznámou. Dlouho jsem viděl jen jediného zástupce svébytné kinematografie, která prý každoročně vyprodukuje nejvíc filmů na světě. Bylo jím na letošním Febiofestu uvedené výborné, ale pro leckoho citově dryáčnické drama Black (čsfd). Tento snímek mě dostal do kolen, leč nebyl prvotním impulsem k zájmu o indickou filmovou tvorbu. Až blížící se Festival bollywoodského filmu (oficiální stránky, koná se 11.-14. 10. v pražském kině Světozor) vzbudil můj zájem, takže jsem se rozhodl dát několika indickým kouskům šanci. Přeci jen Indie spadá do Asie a ne v každém indickém filmu jsou muzikálová čísla, kterých jsem se trochu obával. Takže se ve zkratce vrhněme na jeden ze dvou snímků, jež jsem v uplynulých dnech zhlédl. Zatím jsem viděl naprosté prd, ale řekl bych, že je to Bollywood jako vyšitý. :) Aspoň podobně (kromě rejů spanilých Indek oblečených v sárí) jsem si to představoval.

Dhoom 2 (Úder 2, čsfd) bude uveden ve Světozoru ve čtvrtek ve 20:15. Je to takový indický popcorn (jehož dalším zástupcem v programu festivalu je akční sci-fi Krrish, čsfd) oplývající přehršlí líbivých obrázků, celkem fajn akcí, hezkou hereckou sestavou, 4 tanečmími scénami a slušnou dávkou infantility. Pokud necháte vyšší divácké nároky před dveřmi kinosálu, budete se určitě bavit. Jen se připravte na několik připitomělých scén (potažmo zápletku), skupinové taneční kreace jakoby vypadlých z videoklipů Geri Halliwell, nálož divného indického popu a dvouapůlhodinovou stopáž.


Něčí nervy možná vyzkouší jeden z ústředního dua policistů, jenž téměř nevynechává jedinou příležitost předvést se jako vytlemené trapčící pako. Zbytek herecké skvadry je na tom lépe. Především sledovat nádherné herečky v čele s relativně známou (za hranicemi Indie) Aishwaryou Rai je potěcha pro mužské oko. Když se jedna z krasavic v bikinách zpomaleně předvede na pláži v Copacabaně, garantuji vám, že si pak na Pamelu a další roštěnky ze seriálu Baywatch ani nevzpomenete. :)


Ano, zpomalené záběry je to, oč ve filmu hodně kráčí. Jejich kadence je vpravdě smrtící a i Míša Bayů by se při pohledu na Dhoom 2 divil. Snímek hodně sází na vizuální stránku a skutečně se na ten barevný a místy efektní rej poměrně dobře dívá. Příběh o honičce na nepolapitelného zloděje dokonalých a řádně drahých předmětů je jen zástěrkou pro celé to cukrkandlové, miliskování a pohybu plné divadlo. Pokud chcete vidět na velkém plátně nefalšovaný indický kýč, jděte do toho. Možná se pobavíte, možná vás trefí šlak. Ale mě si pak nestěžujte. :) (6/10)

Na velkém plátně to bylo jiné kafčo a nejraději bych výše napsané odstavce promazal. :) O změně mého názoru na film nechť vypovídá jen můj koment na čsfd. (8/10)


Z dalšího programu festivalu bych se neodvážil něco doporučovat, jelikož jsem z toho nic neviděl. Po průzkumu netu vypadají slibně romantická komedie Salaam namaste (čsfd, neděle 20:00), další komedie Lage raho Munnabhai (čsfd, čtvrtek 17:15), drama podle skutečných událostí Parzania (čsfd, sobota 13:30, neděle 20:30) nebo akčně-romantický mix 1942: A Love Story (čsfd, pátek 17:15). Ani další filmy nevypadají zdálky špatně. Doufám tedy, že koncem týdne nebudu mít od pozdních odpolední pracovní povinnosti a budu moct na nějakou tu indickou filmovou exotiku vyrazit. Docela se teším. :)

Žádné komentáře: